خبرگزاری آريا – نجات جان ۲۳ هزار بيمار سکته حاد قلبي در طرح ۲۴۷


نجات جان 23 هزار بيمار سکته حاد قلبي در طرح 247

خبرگزاري آريا- سرپرست سازمان اورژانس کشور گفت: براي بيماراني که دچار سکته هاي قلبي و مغزي مي شوند، اورژانس خدمات ويژه اي را ارائه مي دهد و اگر اين بيماران را در کمتر از سه ساعت به مراکز داراي متخصص قلب و دستگاه آنژيوگرافي، منتقل کنيم اين بيماران زنده، سالم و بدون عارضه مي مانند.
به گزارش خبرگزاري آريا، دکتر پير حسين کوليوند در تشريح طرح هاي ۲۴۷ و ۷۲۴ مربوط به مديريت درمان سکته‌هاي قلبي و مغزي اظهار داشت: اگر بيماران دچار سکته مغزي و قلبي شده در کمتر از سه ساعت به مراکز درماني مشخص منتقل نشوند، جان خود را از دست مي دهند يا بر اثر گرفتگي رگ قلب، قدرت انقباضي قلب کاهش پيدا مي کند و در اين صورت، اين بيمار با مشکلات گوارشي، کليه، ريه و مغز روبرو است.
وي تاکيد کرد: در آمبولانس هاي اورژانس در برخي از استانهاي کشور، دستگاه هاي نوار قلب، قرار داده شده که داراي دو سيم کارت است که يکي از اين سيم کارت ها، اطلاعات و ديگري صدا را به متخصص قلب ارسال مي کند و زماني که فردي با درد سينه روبرو مي شود و با اورژانس ۱۱۵ تماس مي گيرد، پس از گرفتن نوار قلب و ارسال صدا و اطلاعات، متخصص قلب وضعيت بيمار را به صورت آنلاين مشاهده و بررسي مي کند و در صورت تشخيص سکته حاد قلبي، به پرسنل اورژانس گفته مي شود که به بيمار دارو داده و او را به يک مرکز درماني مشخص منتقل کنند.
سرپرست سازمان اورژانس کشور اضافه کرد: بيمار دچار سکته حاد قلبي و مغزي شده، به طور مستقيم به بخش هاي مرتبط و آنژيوگرافي منتقل مي شود و دو روز پس از آن نيز ترخيص مي شود.
دکتر کوليوند تاکيد کرد: تا کنون با انجام اين اقدامات در قالب طرح ۲۴۷ براي بيماران دچار سکته حاد قلبي شده، ۲۳ هزار نفر از اين خدمت، بهره مند شدند و بخش عمده اي از آنها از مرگ نجات يافتند.
وي با بيان اينکه با تزريق داروي TPA به بيماران دچار سکته حاد مغزي شده در سه ساعت اول، ۶۰ درصد از آنها بدون عوارض و معلوليت مي توانند بهبود پيدا کنند، افزود: بيمار دچار سکته قلبي شده علائمي مانند درد سينه دارو و با صدا کردن اطرافيان، کمک مي گيرد اما در سکته مغزي، بيمار فاقد درد و توانايي براي کمک خواستن از ديگران است . ممکن است خبر سکته مغزي اين بيماران، دير به اورژانس برسد اما از اسفند سال گذشته تا کنون، ۸۰۰ بيمار سکته حاد مغزي در قالب طرح ۷۲۴، نجات پيدا کرده اند.