خبرگزاری آريا – موفقيت طرح تحول سلامت در کاهش هزينه‌ها


موفقيت طرح تحول سلامت در کاهش هزينه‌ها

خبرگزاري آريا- وزير بهداشت: طرح تحول سلامت در بهبود سلامت مردم و کاهش هزينه‌هاي سلامت تاثير زيادي داشت.
به گزارش خبرگزاري آريا، سيد حسن قاضي زاده هاشمي با حضور در برنامه “نگاه يک” شبکه يک سيما درباره برنامه هاي وزارت بهداشت در هفته سلامت با تشکر از سازمان صدا و سيما و دستگاه هايي که مجامع عمومي سلامت را تشکيل دادند، افزود: بيشترين رويکرد امسال ما در جهت اجتماعي شدن سلامت است يعني مردم به موضوع سلامت بيشتر توجه کنند.
وي ادامه داد: تا زماني که نتوانيم فرهنگ را تغيير دهيم و توانمندي مردم را در زمينه پيشگيري و بهداشت عمومي افزايش دهيم موفق نخواهيم بود.
قاضي زاده هاشمي با اشاره به اينکه بالغ بر دو ميليون نفر سفير سلامت در کشور داريم گفت: بيماري هاي غير واگير مانند چاقي و قند هم مهم است و بايد به آن توجه شود.

وي با اشاره به لزوم فرهنگ سازي در حوزه سلامت و استمرار آن افزود: مدرسه و والدين تأثير زيادي در اين زمينه دارد.
قاضي زاده هاشمي اضافه کرد: برخورد قهري و سلبي در زمينه جلوگيري از مصرف قليون و مانند آن کارآيي ندارد و به عنوان آخرين راه است زيرا ممکن است نتيجه عکس بدهد. بايد پدر و مادرها حساس باشند و جوانان و نوجوانان هم خودشان بخواهند در جهت سلامت خود تلاش و رسانه ها هم بايد در اين زمينه فرهنگ سازي کنند.
وي درباره طرح تحول سلامت هم با اشاره به اينکه حدود چهار سال از آغاز اين طرح مي گذرد، آن را طرح مفيد و مؤثري در بهبود سلامت مردم و کاهش هزينه هاي سلامت دانست و گفت: در زمينه امکانات بيمارستاني و بهداشتي هم در اين مدت تحول زيادي انجام شد.
قاضي زاده هاشمي افزود: در کرج به ازاي هر ۱۰۰۰ نفر حدود شش دهم تخت وجود داشت و اکنون اين رقم به يک و چهار دهم تخت رسيده است.
وي اضافه کرد: در استان سيستان و بلوچستان هم پيشرفت هاي زيادي در زمينه بهبود سلامت حاصل شده است و حدود ۵۷۰ طرح در دست ساخت داريم.
وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي درباره نواقص و اشکالات طرح تحول سلامت هم گفت: مهمترين مشکل در اين زمينه، نبود پايداري منابع مالي و در برخي موارد در اجرا مشکل داشته است.
قاضي زاد هاشمي افزود: در دولت يازدهم بالغ بر شش هزار مرکز و خانه بهداشت ساخته و تجهيز شده است و داروهاي آن هم از ۲۵۰ قلم به ۴۶۴ قلم افزايش يافت.
وي با بيان اينکه اکنون ۱۱ واکسن تزريق مي کنيم و وقفه اي در آن ايجاد نشده است، اضافه کرد: در آبادان از هر ۱۰۰۰ نوزادي که به دنيا مي آيد شش نفر مرگ و مير دارد در حالي که اين رقم در اول انقلاب ۱۳۰ نفر به ازاي هر ۱۰۰۰ نفر بود.
قاضي زاد هاشمي با اشاره به اينکه مردم از طرح تحول سلامت راضي هستند، گفت: اعتباري که در زمينه بهداشت در اين دوره طرح تحول سلامت گذاشته شد در طول خدمات بهداشتي و درماني بي سابقه بود و دولت حدود ۷۰ درصد بودجه بهداشت را افزايش داد و ۵۰ هزار نيرو هم در قالب خريد خدمت اضافه شد.
وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گفت: براي ۷۰ ميليون نفر پرونده سلامت تشکيل داده شد و سازمان بهداشت جهاني هم بر بهبود وضعيت سلامت مردم کشورمان اذعان دارد.
وي افزود: برخي از بيمه ها از دولت طلب داشتند و به علت اينکه دولت نمي توانست مطالبات آنان را بپردازد پرداخت هاي آنان به وزارت بهداشت هم دچار مشکل شد.
قاضي زاده هاشمي گفت: امسال مجلس شوراي اسلامي براي سازمان تأمين اجتماعي تصميمات خوبي گرفت و بطور مشترک با دولت، چهار هزار و ۷۵۰ ميليارد تومان براي جبران زيان هاي انباشته بيمه سلامت اختصاص داده شد و اميدواريم با کمک سازمان برنامه و بودجه و همراهي خزانه، معوقات گذشته پرداخت شود.
وي افزود: تلاش مي کنيم مشکلات کمبود بودجه و ديگر مشکلات وزارت بهداشت را به مردم منتقل نکنيم و خدمات لازم بهداشتي و درماني را به مردم ارائه کنيم.
قاضي زاده هاشمي گفت: بيش از ۶ هزار و ۵۰۰ مطب ساختيم و بالغ بر ۱۲۵ بيمارستان در سراسر کشور نوسازي و بازسازي کرديم.
وي با اشاره به اينکه به تدريج شرايط براي استقرار کامل پزشک خانواده فراهم مي شود، افزود: پرونده الکترونيک سلامت کاملاً مستقر شده است.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گفت: تلاش مي کنيم تا به مرحله پيش از اجراي طرح تحول سلامت بازنگرديم.
سيد حسن قاضي زاده هاشمي در برنامه نگاه يک شبکه اول سيما افزود: سعي مي کنيم با اولويت بندي و کاهش هزينه هاي بيمه، طرح بيمه سلامت، امسال کسري نداشته باشد.
وي با بيان اينکه براي اجراي کامل طرح تحول سلامت نياز به زيرساخت داريم گفت: چهار سال پيش که اين طرح آغاز شد ۴۵ درصد مراکز بهداشتي ـ درماني کشور، پزشک نداشت در حالي که در اين مدت ۶ هزار و ۵۰۰ مطب در قالب کلينيک داير و ۱۲۵ بيمارستان در اقصي نقاط کشور نوسازي و بازسازي شد.
قاضي زاده افزود: در شرايط کنوني اسراف در دريافت خدمات درماني داريم و در تلاشيم که با اجرايي شدن طرح پرونده الکترونيک سلامت در راستاي بهبود خدمات درماني و جلوگيري از اين اسراف گام برداريم.
وي گفت: بنابر اعلام مسئولان ذيربط، طرح پرونده الکترونيک سلامت از اواخر شهريور با درج اطلاعات و استحقاق سنجي نحوه درمان اجرايي خواهد شد.
وزير بهداشت افزود: با اجرايي شدن اين طرح شاهد کاهش ۲۰ درصدي هزينه هاي درماني در کشور خواهيم بود اما همچنان تلاش مي کنيم که اين صرفه جويي به سلامت مردم آسيب نزند.

وي گفت: براي گشايش اعتبار ارزي به منظور واردات دارو و تجهيزات پزشکي هيچ مشکلي وجود ندارد.
قاضي زاده هاشمي با بيان اينکه هر ساله تنها ۱۰ تا ۱۵ نفر بر اساس مصوبه شوراي عالي پزشکي براي درمان به خارج از کشور اعزام مي شوند افزود: هزينه هاي ارزي اين افراد تأمين مي شود و اگر اشخاصي بخواهند خارج از اين چارچوب براي درمان به خارج از کشور بروند بانک مرکزي بايد درباره ميزان ارز مورد نياز آنان و چگونگي پرداخت آن به اين بيماران پاسخ دهد.
وزير بهداشت گفت: هر زمان که صحبت از طرح تجميع بيمه ها شد صداهايي بلند شد که مبناي علمي نداشت با اين حال ما در چهار سال گذشته بيش از نيمي از راه تجميع بيمه ها را رفتيم.
قاضي زاده هاشمي ابراز اميدواري کرد که دولت و مجلس جرأت کنند در تجميع بيمه ها آنچه را به نفع سلامت مردم هست عمل کنند.
وي با بيان اينکه چهار بيماري خاص را دولت تحت پوشش قرار داد افزود: براي اين کار امسال ۴۰۰ ميليارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد اما دولت ديگر امکان حمايت از ديگر بيماري هاي سخت علاج را ندارد.