خبرگزاری آريا – مسموميت ۸۰۰ نفر با قارچ سمي


مسموميت 800 نفر با قارچ سمي

خبرگزاري آريا-رئيس مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير: ۸۰۰ نفر مسموميت با قارچ سمي داشتيم؛ مسموميت‌ها با قارچ وحشي خودرو بوده است.
به گزارش خبرگزاري آريا، محمدمهدي گويا در نشست خبري صبح امروز با بيان اينکه ۸۰۰ نفر مسموميت با قارچ سمي داشته ايم، گفت: مسموميت با قارچ‌ها صرفا با قارچ وحشي خودرو بوده است و ارتباطي با قارچ‌هاي خوراکي تاييد شده در فروشگاه‌ها ندارد.
رئيس مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت با بيان اينکه مردم حتما قارچ را بصورت بسته بندي تهيه کنند، افزود: اين بيماري در ۳ مرحله ايجاد مي‌شود، مرحله اول علائم از ۶ ساعت تا ۳ روز بعد از مصرف نمايان مي‌شود که در اين مرحله، افراد علائمي نظير تهوع، دل درد يا اسهال خواهند داشت.
وي گفت: اکثر مبتلايان مرحله اول خوب مي‌شوند، اما در برخي افراد پس از ۴ روز علائم زردي و اختلالات کبد بروز مي‌کند و اين افراد حتما بايد بستري شوند.
گويا با بيان اينکه دسته سوم افرادي هستند که پس از ۴ روز کبدشان از کار مي‌افتد، افزود: تا امروز ۱۱ نفر فوت کرده و ۲۳۰ نفر بستري شده اند و ۳ نفر پيوند کبد داشته اند.
وي در بخش ديگري از سخنان خود اضافه کرد: برنامه‌اي داريم که طبق آن ۹۰ درصد مبتلايان به ايدز را تا سال ۲۰۲۰ شناسايي کنيم و تحت درمان قرار دهيم.
گويا گفت: طي ۲ سال گذشته ميزان افراد تحت درمان براي ايدز ۴۰ درصد افزايش داشته است و ۱۳ هزار نفر در کشور شناسايي و تحت درمان هستند.
وي افزود: در مناطق زلزله زده غرب ۲۵ هزار نفر از ساکناني را که در معرض بيماري‌هاي تنفسي بودند در همان ابتداي فصل سرما واکسينه کرديم.
رئيس مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت گفت: در مناطق زلزله زده تعداد افرادي که مبتلا به بيماري سالک شدند کمتر از انگشتان دست است و هيچ موردي از فوت با عقرب گزيدگي و مار گزيدگي نداشته ايم.