خبرگزاری آريا – تخصيص ارز براي ۹۹ درصد دارو‌ها


تخصيص ارز براي 99 درصد دارو‌ها

خبرگزاري آريا- سخنگوي وزارت بهداشت: بيش از ۹۹ درصد دارو‌ها قيمت گذاري و به آن‌ها ارز تخصيص داده مي‌شود.
به گزارش خبرگزاري آريا، ايرج حريرچي با حضور در بخش خبري ۲۱ شبکه يک سيما با بيان اين که ۱۰۰ شرکت دارويي داريم و شرکت هاي دارويي مکلف هستند روي جعبه دارو قيمت را ثبت کنند افزود: مردم مي توانند به سامانه سازمان غذا و دارو مراجعه کنند و قيمت هاي دارو و اصالت آن را در آن جا ببينند و داروخانه ها هم مکلف هستند فاکتور فروش را ارائه کنند.
وي با بيان اينکه در مورد دارو، سه گروه مجاز با حضور در شهرستان ها قيمت داروها را کنترل مي کنند، گفت: درباره تجهيزات پزشکي کاستي هايي قبلا وجود داشت اما اکنون از بانک مرکزي درخواست کرديم اسامي افراد دريافت کننده ارز ۴۲۰۰ توماني را اعلام کند.
حريرچي با بيان اينکه بيمارستان هاي دولتي و خصوصي خريدار عمده تجهيزات پزشکي هستند، اضافه کرد: اين بيمارستان ها مکلف هستند همه تجهيزات پزشکي لازم را تهيه کنند و نبايد بيماران را براي تهيه اين تجهيزات به بيرون از بيمارستان بفرستند.
قائم مقام وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي اضافه کرد: محروميت از تخصيص ارز دولتي، برخورد سازمان تعزيرات و محروميت از واردات از جمله برخوردهايي است که با متخلفان انجام مي شود.
حريرچي افزود: به پشتوانه دولت، مجلس و قوه قضائيه قاطعانه ترين برخورد را براي حفظ سلامت مردم ايران انجام مي دهيم.
وي با اشاره به اينکه بازار را کنترل مي کنيم، گفت: از طريق نرم افزاري به انبار همه شرکت هاي دارويي دسترسي داريم و ذخيره دارويي را تکميل کرديم.
سخنگوي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي درباره ليست کالاهايي که براي چند بار مصرف مجاز شدند، گفت: قاعده بر استفاده مجدد از تجهيزات پزشکي مانند قيچي و پنس است و بعد از استفاده استريل مي شوند و سازمان غذا و داروي امريکا هم در اين زمينه ها مجوز داده است.
حريرچي تاکيد کرد: هيچ کدام از وسايلي که اکنون استريل مي کنيم وسيله اي نيست که در امريکا يا اروپا استريل نشود اما برخي از شرکت هاي واردکننده مي گويند شما اين تجهيزات را يک بار مصرف کنيد و دور بياندازيد تا ما به شما بفروشيم، مردم به اين موضوع توجه کنند.
وي اضافه کرد: سلامت و ايمني بيمار، خط قرمز ماست و هر کاري را که براي درمان نزديکان خود از جمله پدر و مادر خود انجام دهيم براي مردم هم انجام مي دهيم.