خبرگزاری آريا – بهره برداري از ۴۵ پروژه بيمارستاني تا پايان تير ۹۸


بهره برداري از 45 پروژه بيمارستاني تا پايان تير 98

خبرگزاري آريا- سخنگوي وزارت بهداشت گفت: تا يک سال ديگر يعني تا پايان تيرماه ۱۳۹۸، تعداد  ۴۵ پروژه بيمارستاني با ظرفيت ۶۰۲۳ تخت و با متراژ زيربناي ۵۲۱ هزار مترمربع و با اعتباري بالغ بر ۳۰۵۰۰ ميليارد ريال تکميل و براي خدمت رساني به مردم عزيز بهره برداري خواهد شد.
به گزارش خبرگزاري آريا، دکتر ايرج حريرچي در نشست خبري هفتگي با بيان اين که  وزارت بهداشت با وجود بعضي محدوديت هاي مالي با پشتيباني دولت و مجلس، در حال انجام اقدامات بسيار گسترده عمراني براي خدمت رساني به مردم عزيز ايران خصوصا در مناطق محروم ، با هدف گذاري ارائه خدمت به افراد با درآمد پايين و نيز، درآمد متوسط است، گفت: به عنوان مثال، ۱۶ پروژه بيمارستاني با ظرفيت ۱۴۶۳ تخت در ماه هاي اخير افتتاح شده يا قابل افتتاح است. اين ۱۶ پروژه بيمارستاني ۱۴۶ هزار مترمربع زيربنا دارند و ۷۳۱۵ ميليارد ريال هزينه احداث آنها بوده است.

سخنگوي وزارت بهداشت افزود: همچنين تا يک سال ديگر يعني تا پايان تيرماه ۱۳۹۸، تعداد  ۴۵ پروژه بيمارستاني با ظرفيت ۶۰۲۳ تخت کل و با متراژ زيربناي ۵۲۱ هزار مترمربع و با عملکرد اعتباري بالغ بر ۳۰۵۰۰ ميليارد ريال تکميل و انشاالله براي خدمت رساني به مردم عزيز بهره برداري خواهد شد.
دکتر حريرچي با اشاره به اين که ۱۹ کلينيک ويژه شامل محل ويزيت پزشک و آزمايشگاه و راديولوژي و ساير امکانات سرپايي با وسعت ۲۷ هزار و ۵۹۲ متر نيز، در ماه هاي اخير افتتاح شده و يا قابل افتتاح است، گفت: تا يک سال ديگر ۴۴ کلينيک ويژه شامل کليه امکانات سرپايي با وسعت ۱۶۳ هزار و ۴۳۸ متر مربع به بهره برداري خواهد رسيد.
وي با بيان اين که مجموع اعتبار هزينه شده براي اين ۶۳ کلينيک ويژه ۴۷۷۶ ميليارد ريال است، افزود: ارائه خدمات در تمام اين مراکز با تعرفه دولتي و تحت پوشش بيمه و نظام ارجاع خواهد بود.
دکتر حريرچي ادامه داد:  همچنين اصلاح سيستم تاسيسات زيربنايي در ۴۰۰ بيمارستان بالاي ۱۰۰تختخوابي و با ظرفيت ۷۰ هزار و ۲۴۰ تخت و با اعتبار ۳۵۰۰ ميليارد ريال در فاز اول در دست اجرا است .
 
بهره برداري از ۲۸۲  خانه بهداشت روستايي
سخنگوي وزارت بهداشت با بيان اين که در حوزه بهداشت، ۲۸۲ خانه بهداشت روستايي به بهره برداري رسيده است، افزود: همچنين ۷۲ مرکز خدمات جامع سلامت روستايي، ۱۹۱ محل زيست پزشک در مناطق محروم و دور افتاده، ۹۸ پايگاه سلامت شهري و ۶۴ مرکز خدمات جامع سلامت شهري و ساير مراکز بهداشتي مجموعا با زيربناي ۱۵۵ هزار و  ۴۰۰ متر مربع با هزينه کرد ۲۲۳۷ ميليارد ريال در ماه هاي اخير به بهره برداري رسيده و يا قابل افتتاح است.
وي افزود: همچنين تا يک سال ديگر ۲۱۹۹ پروژه بهداشتي با زير بناي ۴۵۱ هزار و ۳۰۰ متر مربع و اعتبار ۶۴۷۱ ميليارد ريال به بهره برداري خواهد رسيد که شامل ۹۰۹ خانه بهداشت روستايي و ۱۸۲ مرکز خدمات جامع سلامت روستايي، ۵۹۸ محل زيست پزشک در مناطق محروم و دور افتاده، ۲۶۳ پايگاه سلامت شهري و ۱۹۵ مرکز خدمات جامع سلامت شهري است. ساير مراکز بهداشتي هم، شامل تسهيلات زايمان، آزمايشگاه، آموزشگاه بهورزي و مرکز مشاوره بيماري هاي رفتاري است
 
تمام اسناد مربوط به واردات آمبولانس موجود است
دکتر حريرچي در ادامه، درخصوص موضوع  انتشار اسناد مربوط به وارادت خودرو نيزگفت: تمام اسناد مربوط به واردات آمبولانس، بيمه‌نامه وارداتي، گواهي ثبت آماري بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران، گواهي شرکت بازرسي و کيفيت استاندارد ‏ايران، ثبت سفارش، نامه شرکت بازرسي به بانک، تصويب نامه هيات دولت براي واردات ۴۰۰ آمبولانس، قرارداد خريد و اسناد ‏ديگر براي ملاحظه خبرنگاران  موجود است.
سخنگوي وزارت بهداشت با بيان اين که برخي ها در نظام، دو آتيشه هستند و خارجي ها را بيشتر از داخلي ها قبول دارند، افزود:  در سيستم دولتي، ذيحسابي وجود دارد و اينطور نيست که قرارداد آمبولانس نوشته شود و تجهيزات ديگري وارد شود.
 
در همه کشورها، آمبولانس به صورت يک خودرو شاسي توليد مي شود
دکتر حريرچي با اشاره به اين که در همه کشورها، آمبولانس به صورت يک خودرو شاسي توليد مي شود و بعد روي آنها تجهيزات آمبولانس گذاشته مي شود، گفت: بعد از اينکه بانک مرکزي و رييس انجمن ‏واردکنندگان خودرو گفتند اشتباه کرديم، برخي رسانه ها موضوع را رها نکرده و ادامه دادند.
وي افزود: بايد توجه کرد که آيا مامور گمرک تفاوت آمبولانس و خودروي ديگر را نمي‌داند؟ برخي ‏صحبت‌ها به اين معني است که وزارت بهداشت، گمرک، بانک و غيره دزدي کردند. چه نفعي براي دامن زدن به اين موضوع وجود دارد؟
دکتر حريرچي در ادامه در مورد تامين منابع مالي حوزه سلامت گفت: تامين منابع مالي سلامت شامل ايجاد يا توليد منابع، تجميع منابع، خريد خدمات و تعريف يا تعيين بسته خدمتي است به طوري که تامين منابع سلامت به اين ۴ عملکرد تقسيم مي شود.
سخنگوي وزارت بهداشت با بيان اين که ايجاد يا توليد منابع از منابع عمومي، خانوارها و تجارت‌ها و غيره کسب مي‌شود، افزود: در قسمت تجميع منابع، بايد منابع پيش پرداخت شده را از حق بيمه يا از ماليات تجميع کنيم  و اين تجميع منابع مالي باعث حمايت افراد از مخاطرات مالي شده و هيچکس تمام هزينه خدمات ضروري سلامت را به تنهايي پرداخت نکند.
دکتر حريرچي با بيان اينکه عملکرد اصلي بيمه بر همين اساس است، افزود: مردم پول ‏اندکي مطابق با توان مالي خود پرداخت مي‌کنند و بيمه اين هزينه را طوري طراحي مي‌کند که بتواند جبران خسارت کند و در واقع اين ‏خير عمومي است و همه افراد جامعه از آن نفع مي‌برند.
وي با بيان اينکه خريد خدمات به معني سازماندهي خدمات يا برنامه‌هاي سلامت است، گفت: تعيين بسته خدمتي مشخص مي کند که چه خدماتي را تحت پوشش قرار مي‌دهيم و به کدام گروه‌ها اين خدمات تعلق مي‌گيرد و چقدر از هزينه هر خدمت تحت ‏پوشش قرار مي‌گيرد.
سخنگوي وزارت بهداشت افزود: اين ۴ عملکرد، ارتقا سلامت مردم، محافظت از مخاطرات مالي و افزايش رضايت مردم را پيگيري مي کند.
وي با بيان اينکه در توليد منابع سلامت بايد به اين مساله توجه کرد که آيا هزينه بايد ابتدا از مردم گرفته شود يا بعد از دريافت خدمات، گفت: در کشوري مانند انگليس همه منابع سلامت از حق بيمه يا ماليات تامين مي‌شود و بنابراين ترجيح اين است که پرداخت‌ها قبل از ‏دريافت خدمات باشد و موضوع ديگر اختياري يا اجباري بودن پرداخت حق بيمه است و دريافتي حق بيمه از افراد بايد به صورت پيش ‏رونده باشد.‏
دکتر حريرچي همچنين در پاسخ به سوالي در مورد شيوع يا عدم شيوع بيماري‌هاي ناشي از آب آلوده در استان‌هاي جنوبي، گفت:  ‏در مقطع زماني که آب آبادان و خرمشهر دچار مشکل شد، اگر کسي از اين آب مي‌خورد، ممکن بود دچار مشکلات بهداشتي و غيره ‏شود اما بيماري شديدي اتفاق نيفتاده و فقط در رامهرمز تعدادي مسموم شدند و بيماري‌هايي مانند وبا بروز نيافته است.‏
سخنگوي وزارت بهداشت در ادامه در خصوص زمان اعلام اسامي شرکت‌هاي دارويي و ‏تجهيزات پزشکي دريافت کننده ارز دولتي، افزود: به علت مطالبه افکار عمومي، پيش فاکتورها و پرفرم ها، تاييد و به بانک مرکزي ارسال مي‌شود.
وي افزود: به همين دليل  وزارت بهداشت از بانک ‏مرکزي خواسته است که اين اسامي را اعلام کند و اگر وزارت بهداشت هم از تخصيص ارز مطلع شود،  به صورت روزانه اين اسامي را ‏اعلام مي کند.